Na jakie zyski możemy liczyć przy lokatach terminowych

Osoby posiadające oszczędności rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych nie mają wielkiego wyboru i muszą zdecydować się na jedno z kilkudziesięciu dostępnych na rynku standardowych rozwiązań depozytowych w bankach. Zazwyczaj posiadacz oszczędności na poziomie kilku tysięcy może otrzymać z banku standardową propozycję lokaty na 3-4%. Czasem nieco więcej, ale czasem również nieco mnie w zależności od banku.

W nieco innej sytuacji znajdują się osoby posiadające oszczędności zdecydowanie większe. Posiadacz oszczędności na poziomie kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych może wybierać w szerokiej gamie dostępnych na rynku produktów oszczędnościowych oraz inwestycyjnych SEO. O ile taka osoba ma skłonność do ryzyka może zainwestować w akcje lub fundusze inwestycyjne. Bardziej bezpiecznym rozwiązaniem dla takiej osoby mogą być obligacje skarbowe oraz korporacyjne. Jednak wydarzenia gospodarcze ostatnich lat pokazały, że obligacje nie gwarantują pełni bezpieczeństwa naszego kapitału.

Jednak co z osobami, które posiadają duże oszczędności często powyżej 100 tyś zł, ale nie chcą ryzykować utraty chociażby części swojego kapitału i wolą ulokować go w bezpiecznym miejscu spodziewając się jedynie niewielkiego zysku, który wynagrodzi stratę związaną z inflacją, ale również da nieco zarobić. Osoby takie mogą zdecydować się na produkt oszczędnościowy jakim jest lokata negocjowana.

Lokata taka nie różni się wiele os standardowych lokat terminowych. Różnica polega głównie na zysku jakiego może się spodziewać osoba deponująca środku w banku. Oprocentowanie lokat negocjowanych jak sama nazwa wskazuje zależy od indywidualnych negocjacji klienta z pracownikiem banku. Oczywiście pracownicy banku mają z góry narzucone pewne ramy w których mogą się poruszać i nigdy nie zaproponują klientowi oprocentowania, które nie byłoby opłacalne również dla banku.

Rankingi lokat dostępne na Aerheads nigdy nie uwzględniają lokat negocjowanych, a nawet nie próbują określić przybliżonej kwoty jakiej mógłby się spodziewać potencjalny klient chcący skorzystać z lokaty negocjowanej. Między innymi z tego powodu lokaty negocjowane są mało popularne, ponieważ większość osób nie zdaje sobie sprawę z tego, że taka możliwość w ogóle istnieje, a jeśli już wiedzą, że taki produkt jest w ofercie ich banku to zazwyczaj sądzą, że jest on przeznaczony dla najbardziej zamożnych dysponujących grubymi milionami.

Nic bardziej mylnego. Lokaty negocjowane w wielu bankach są dostępne już dla klientów, którzy posiadają oszczędności zaledwie 30-40 tyś. Jak pokazuje porównanie najlepszych lokat w lutym 2014 roku, najlepsza lokata negocjowana dostępna na rynku przy założeniu, że osoba dająca pożyczki do domu jest stałym klientem banku może przynieść oprocentowanie wyższe niż standardowy depozyt bankowy nawet o 2-3% w skali roku. Niby nie jest to dużo, jeśli jednak uwzględnimy, że jest to oprocentowanie od kwoty kilkuset tysięcy zł to kwota zysku z takiego depozytu może się okazać zadowalająca dla niejednego oszczędzającego.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *